Skip to content

412 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 4, 2009

Property Information

Block116.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,714
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
29%
Improvement Value:$149,700
71%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,834+2.9%
2024$7,614+4.7%
2023$7,271+1.5%
2022$7,161+5.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4668, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3500, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 3207, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2239, Page 342

Property Sale

SaleMulti
$120,100
DeedBook 2008, Page 64

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1702, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1965