Skip to content

808 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
Sep 29, 2067

Property Information

Block116.01
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,172
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
31%
Improvement Value:$145,900
69%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,783+2.9%
2024$7,564+14.2%
2023$6,622+1.5%
2022$6,522-4.2%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,172DeedBook 6609, Page 151Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft2,172DeedBook 6554, Page 283Recorded9/29/2021

Foreclosure Case F-021345-18

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1967