Skip to content

804 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$255,100
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block116.01
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$201,700
77%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+2.9%
2024$9,466+4.7%
2023$9,039+1.5%
2022$8,902+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,100

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 5338, Page 168Recorded7/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 2838, Page 309

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 2083, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1967