Skip to content

408 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Oct 22, 1982

Property Information

Block116.01
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
32%
Improvement Value:$133,500
68%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,239+2.9%
2024$7,035+4.7%
2023$6,718+1.5%
2022$6,617+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1458, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1965