Skip to content

402 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1964

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block116.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
28%
Improvement Value:$158,400
72%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,160+2.9%
2024$7,931+4.7%
2023$7,573+1.5%
2022$7,458+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 5543, Page 70Recorded10/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2070, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1964