Skip to content

305 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block116.02
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,500
33%
Improvement Value:$121,800
67%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,743+2.9%
2024$6,554+4.7%
2023$6,258+1.5%
2022$6,164+7.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 3428, Page 93

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 2666, Page 171

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1456, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1965