Skip to content

303 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$80,900
Last Sale Date
Aug 15, 1985

Property Information

Block116.02
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
26%
Improvement Value:$156,000
74%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,849+2.9%
2024$7,629+4.7%
2023$7,285+1.5%
2022$7,174+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,900
DeedBook 1523, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1965