Skip to content

307 Bucknell AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Aug 21, 2001

Property Information

Block116.03
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,810
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
25%
Improvement Value:$224,800
75%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086+4.6%
2024$10,602+4.7%
2023$10,124+1.5%
2022$9,971+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 3311, Page 243

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 3056, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1965