Skip to content

315 Bucknell AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 24, 2003

Property Information

Block116.03
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,918
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
23%
Improvement Value:$205,100
77%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,895+2.9%
2024$9,617+4.7%
2023$9,183+1.5%
2022$9,044-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3545, Page 94

Property Sale

Sale
$114,100
DeedBook 2844, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1965