Skip to content

321 Bucknell AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block116.03
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
29%
Improvement Value:$163,900
71%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,497+2.9%
2024$8,258+4.7%
2023$7,886+1.5%
2022$7,766+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3132, Page 152

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 1545, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1965