Skip to content

156 Ganttown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Nov 10, 2066

Property Information

Block116.03
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,096
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
15%
Improvement Value:$167,200
85%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,313+2.9%
2024$7,107+4.7%
2023$6,787+1.5%
2022$6,684+8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 5186, Page 229Recorded5/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1966