Skip to content

200 Georgetown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Nov 2, 2064

Property Information

Block116.04
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
26%
Improvement Value:$168,800
74%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,386+2.9%
2024$8,150+4.7%
2023$7,783+1.5%
2022$7,665+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4978, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1966