Skip to content

20 Amherst CtBlackwood, NJ 08012

Built 1964

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Apr 25, 1994

Property Information

Block116.05
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
28%
Improvement Value:$158,300
72%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+2.9%
2024$7,895+4.7%
2023$7,539+1.5%
2022$7,425+11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 2416, Page 308

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1359, Page 1049

Property Built

Built

Year Built: 1964