Skip to content

409 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2008

Property Information

Block116.05
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
27%
Improvement Value:$163,600
73%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,323+2.9%
2024$8,089+4.7%
2023$7,724+1.5%
2022$7,607+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1662, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1964