Skip to content

415 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1964

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block116.05
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,138
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
24%
Improvement Value:$184,100
76%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+2.9%
2024$8,711+4.7%
2023$8,318+1.5%
2022$8,192+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000
Sq Ft2,138DeedBook 7030, Page 312Recorded7/5/2024

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 1525, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1964