Skip to content

419 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1964

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jun 21, 2004

Property Information

Block116.05
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,894
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
24%
Improvement Value:$191,200
76%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,251+2.9%
2024$8,991+4.7%
2023$8,586+1.5%
2022$8,456+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 3798, Page 310

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3426, Page 154

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 1294, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1964