Skip to content

402 Stanford AveBlackwood, NJ 08012

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block116.05
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,714
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,200
30%
Improvement Value:$142,300
70%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,314+3.0%
2024$7,102+4.9%
2023$6,770+1.6%
2022$6,664+6.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964