Skip to content

4 Amherst CtBlackwood, NJ 08012

Built 1964

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block116.05
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
29%
Improvement Value:$151,600
71%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,868+2.9%
2024$7,647+4.7%
2023$7,302+1.5%
2022$7,191+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 4141, Page 191

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1549, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1964