Skip to content

401 Stanford AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$47,500
Last Sale Date
Nov 10, 1978

Property Information

Block116.06
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
27%
Improvement Value:$148,000
73%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,539+2.9%
2024$7,327+4.7%
2023$6,996+1.5%
2022$6,890+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 1367, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1965