Skip to content

407 Stanford AveBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Dec 15, 1995

Property Information

Block116.06
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,406
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
28%
Improvement Value:$146,900
72%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,546+2.9%
2024$7,334+4.7%
2023$7,003+1.5%
2022$6,897+6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2605, Page 311

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 21122, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1971