Skip to content

411 Stanford AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$465,500
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block116.06
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
28%
Improvement Value:$153,000
72%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+2.9%
2024$7,621+4.7%
2023$7,278+1.5%
2022$7,168+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,500
Sq Ft1,704DeedBook 7100, Page 292Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 5214, Page 185Recorded7/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 1547, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1965