Skip to content

427 Stanford AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Apr 25, 1986

Property Information

Block116.06
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,714
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
26%
Improvement Value:$156,400
74%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+2.9%
2024$7,600+4.7%
2023$7,257+1.5%
2022$7,147+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1543, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1965