Skip to content

429 Stanford AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$23,600
Last Sale Date
Jun 25, 2069

Property Information

Block116.06
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,233
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
24%
Improvement Value:$178,700
76%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,483+3.0%
2024$8,238+4.9%
2023$7,855+1.6%
2022$7,733+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$23,600
DeedBook 1167, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1965