Skip to content

433 Stanford AveBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block116.06
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
30%
Improvement Value:$154,400
70%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+2.9%
2024$7,959+4.7%
2023$7,601+1.5%
2022$7,486+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
Sq Ft1,872DeedBook 6171, Page 52Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$133,250
DeedBook 2778, Page 344

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 1330, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1965