Skip to content

505 Westminster BlvdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block116.06
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,964
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
25%
Improvement Value:$174,000
75%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+2.9%
2024$8,362+4.7%
2023$7,985+1.5%
2022$7,864+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 5203, Page 224Recorded6/25/2014

Property Sale

Sale
$29,990
DeedBook 1208, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1965