Skip to content

8 Birch CtBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block116.07
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
30%
Improvement Value:$151,600
70%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,012+4.8%
2024$7,643+7.3%
2023$7,120+1.5%
2022$7,012+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 4701, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1965