Skip to content

4 Birch CtBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block116.07
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,804
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
28%
Improvement Value:$170,200
72%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+2.9%
2024$8,455+4.7%
2023$8,074+1.5%
2022$7,952+5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft1,804DeedBook 6392, Page 150Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 17577, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1965