Skip to content

3 River Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Date
Jan 1, 2065

Property Information

Block116.07
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
31%
Improvement Value:$138,500
69%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+2.9%
2024$7,165+4.7%
2023$6,842+1.5%
2022$6,738+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5025, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1965