Skip to content

7 River Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Mar 30, 2005

Property Information

Block116.07
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
31%
Improvement Value:$132,800
69%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,076+2.9%
2024$6,877+4.7%
2023$6,567+1.5%
2022$6,468+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 3961, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1965