Skip to content

27 Gray Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Aug 26, 1992

Property Information

Block116.08
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
31%
Improvement Value:$131,400
69%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054+2.9%
2024$6,856+4.7%
2023$6,547+1.5%
2022$6,448+6.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 2233, Page 16

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 1791, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1965