Skip to content

14 River Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 15, 1988

Property Information

Block116.10
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,837
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
35%
Improvement Value:$125,900
65%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,128+2.9%
2024$6,928+4.7%
2023$6,615+1.5%
2022$6,515+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1768, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1966