Skip to content

25 Silver Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 2, 2005

Property Information

Block116.10
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,698
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
27%
Improvement Value:$164,100
73%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+2.9%
2024$8,078+4.7%
2023$7,714+1.5%
2022$7,597+8.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 3973, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2128, Page 123

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 1535, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1966