Skip to content

17 Silver Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 18, 1993

Property Information

Block116.10
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,279
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
27%
Improvement Value:$177,500
73%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+2.9%
2024$8,711+4.7%
2023$8,318+1.5%
2022$8,192+6.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2366, Page 253

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 1752, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1966