Skip to content

5 Silver Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Sep 8, 2067

Property Information

Block116.10
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,172
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
30%
Improvement Value:$145,700
70%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679+2.9%
2024$7,463+4.7%
2023$7,127+1.5%
2022$7,019-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 5901, Page 188Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 5184, Page 194Recorded4/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1966