Skip to content

10 River Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 3, 2003

Property Information

Block116.10
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2009

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,944
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
27%
Improvement Value:$168,000
73%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,486+2.9%
2024$8,247+5.9%
2023$7,789+1.5%
2022$7,671+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3592, Page 240

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 30400, Page 226

Property Sale

Sale
$46,900
DeedBook 1361, Page 1039

Property Built

Built

Year Built: 1966