Skip to content

30 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block116.11
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,172
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
24%
Improvement Value:$183,500
76%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+2.9%
2024$8,678+4.7%
2023$8,287+1.5%
2022$8,162+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500
Sq Ft2,172DeedBook 6193, Page 187Recorded11/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3440, Page 315

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2866, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2223, Page 126

Property Sale

Sale
$100,100
DeedBook 1777, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1966