Skip to content

4 Birch Grove LnBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block116.11
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,420
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
23%
Improvement Value:$210,500
77%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,102+2.9%
2024$9,818+4.7%
2023$9,376+1.5%
2022$9,234+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 6349, Page 71Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$82,970
DeedBook 1490, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1966