Skip to content

14 Birch Grove LnBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block116.11
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,731
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
31%
Improvement Value:$140,900
69%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+2.9%
2024$7,316+4.7%
2023$6,986+1.5%
2022$6,880+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,741DeedBook 5738, Page 116Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 1429, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1966