Skip to content

16 Birch Grove LnBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Dec 27, 2067

Property Information

Block116.11
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,391
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,600
25%
Improvement Value:$186,900
75%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,229+2.9%
2024$8,970+4.7%
2023$8,565+1.5%
2022$8,436+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 4757, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1966