Skip to content

11 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Nov 2, 2066

Property Information

Block116.12
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,172
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,300
33%
Improvement Value:$122,400
67%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,795+2.9%
2024$6,604+4.7%
2023$6,306+1.5%
2022$6,211-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3427, Page 140

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2674, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1966