Skip to content

46 Silver Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2067

Property Information

Block116.12
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
28%
Improvement Value:$162,100
72%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088+3.0%
2024$7,853+4.9%
2023$7,488+1.6%
2022$7,371+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1128, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 1966