Skip to content

15 Indian Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block116.12
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
25%
Improvement Value:$170,900
75%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,467+9.2%
2024$7,754+4.7%
2023$7,405+1.5%
2022$7,293+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$369,900
Sq Ft1,398DeedBook 6826, Page 6Recorded3/16/2023

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,398DeedBook 6788, Page 145Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 1192, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1966