Skip to content

9 Indian Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block116.12
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
26%
Improvement Value:$157,100
74%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,868+2.9%
2024$7,647+4.7%
2023$7,302+1.5%
2022$7,191+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3669, Page 71

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 1333, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1966