Skip to content

5 Indian Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Nov 10, 2069

Property Information

Block116.12
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
26%
Improvement Value:$166,200
74%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+2.9%
2024$8,078+4.7%
2023$7,714+16.1%
2022$6,644+8.4%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-001912-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,704DeedBook 6497, Page 244Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$119,000
Sq Ft1,704DeedBook 6293, Page 197Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 3147, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1966