Skip to content

26 Indian Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
Jun 13, 2067

Property Information

Block116.13
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
30%
Improvement Value:$136,100
70%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+2.9%
2024$6,974+4.7%
2023$6,660+1.5%
2022$6,559+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 4469, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1967