Skip to content

30 Indian Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
Jul 17, 2067

Property Information

Block116.13
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,510
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
28%
Improvement Value:$148,800
72%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,646+2.9%
2024$7,431+4.7%
2023$7,096+1.5%
2022$6,989+8.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4523, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1967