Skip to content

45 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Sep 28, 1993

Property Information

Block116.13
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
29%
Improvement Value:$139,600
71%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,306+2.9%
2024$7,100+4.7%
2023$6,780+1.5%
2022$6,677+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 2352, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1967