Skip to content

39 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 26, 2000

Property Information

Block116.13
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,762
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
24%
Improvement Value:$183,400
76%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+2.9%
2024$8,675+4.7%
2023$8,284+1.5%
2022$8,158+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3170, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2789, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2067, Page 330

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1692, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1967