Skip to content

23 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Oct 30, 1992

Property Information

Block116.13
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
30%
Improvement Value:$149,000
70%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+2.9%
2024$7,607+4.7%
2023$7,264+1.5%
2022$7,154+9.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2253, Page 284

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 1412, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1967