Skip to content

16 Indian Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2067

Property Information

Block116.13
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,404
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
26%
Improvement Value:$164,000
74%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,208+2.9%
2024$7,977+4.7%
2023$7,618+1.5%
2022$7,502+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1132, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1967